Przyszły szef FIFA – spotkanie z Janem Chmielewskim – relacja

24 lutego odbyło się kolejne spotkanie KN Ius et Sport, na którym gościliśmy Jana Chmielewskiego – prawnika oraz absolwenta WPiA UW, który bardzo wnikliwie przedstawił strukturę FIFA, począwszy od historii, poprzez wszystkie lata aż do teraz, okraszając to ciekawostkami, jak również podsumowując poruszane wątki celnymi tezami.

Nasz gość zastanawiał się nad fenomenem tej organizacji w kontekście sportu, jakim jest piłka nożna, jak również samej piłki nożnej; tego, jak ewoluowała (przykładowo tylko porównując pensje, jakie otrzymywał Pele, a jaką obecnie np. Cristiano Ronaldo). Sama FIFA to oczywiście wielce ciekawy twór. Jak wiadomo, utworzone na podstawie szwajcarskiego prawa stowarzyszenie rządzi futbolem, ale mało kto wie o spółkach powiązanych z nią, takich jak np. FIFA Museum Gastronomie czy FIFA Travel and Tourism Agency – ciekawe wątki, acz nietrudno domyślić się tutaj kontekstu.

O FIFA dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych informacji – o historii jej przywódców, a zwłaszcza prezesury Joao Havelange’a trwającej 24 lata oraz, bliższej nam – Seppa Blattera, pochodzącego z małej szwajcarskiej miejscowości (bo, co słusznie zauważono,  wszyscy Szwajcarzy pochodzą z małych szwajcarskich miejscowości), który, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery wszedł na sam szczyt, przewodząc (formalnie nadal figuruje w szwajcarskim KRS) FIFA. Na spotkaniu nasz gość również zastanawiał się nad tą osobistością, dochodząc do ciekawych konkluzji, przytaczając przy tym wiele anegdot związanych z Blatterem (m. in. marzenie Szwajcara o międzyplanetarnym meczu piłki nożnej). Zastanawialiśmy się również nad wspomnianą przez naszego gościa koncepcji FIFA na Wall Street.

Porozmawialiśmy oczywiście o kandydaturach na szefa FIFA. To bardzo „aktualny” temat, gdyż możliwe (przy czym ‘możliwe’ to – dla wtajemniczonych – słowo-klucz), że już w piątek 26 lutego 2016 r. poznamy nowego szefa FIFA. Nasz gość do tej kwestii podszedł bardzo wnikliwie, omawiając, oprócz wspomnianej wcześniej historii, prezydentur Havelange’a i Blattera, aż do opisu sylwetek kandydatów na stanowisko Prezesa FIFA. Wśród ubiegających się o elekcje są dwaj Azjaci – Salman bin Ebrahim al-Khalifa z Bahrajnu oraz Ali Bin Al-Hussein z Jordanii. Kandydatem Europejczyków jest, mający również poparcie PZPN Giovanni Infantino – Szwajcar, dotychczasowy sekretarz generalny federacji. Kolejnym kandydatem jest pochodzący z RPA Tokyo Sexwale, posiadający niezwykle barwny życiorys, ten biznesman oraz polityk i filantrop (w przeszłości więziony wraz z Nelsonem Mandelą). Z kolei kandydatem, o którym mówi się zdecydowanie najmniej jest były zastępca sekretarza generalnego FIFA Francuz Jerome Champagne. Biorąc pod uwagę dotychczasowe sondaże, eksperci największe szanse na objęcie fotelu Prezesa federacji wieszczą – Infantino oraz Al-Khalifie.

W kontekście samego futbolu nasz gość poruszył bardzo ciekawe zagadnienie, a mianowicie problem polskiej ustawy o sporcie, ponieważ jak się okazuje – zakłada się z góry, że w Polsce nie może powstać żaden nowy sport (do takiego wniosku można dojść po analizie przepisów tego aktu prawnego). Przy tej kwestii Jan Chmielewski wspomniał choćby o koncepcji założenia np. Polskiego Związku Droniarzy – nie byłaby ona możliwa do zrealizowania, co jest jednak kuriozalne. Spotkanie zakończyła bardzo ciekawa dyskusja – jeszcze raz dziękujemy przybyłym na spotkanie, oraz gościowi za interesujące wystąpienie.