Transformacja polskiego sportu po II wojnie światowej na przykładzie stołecznego futbolu – dr Robert Gawkowski

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie „Ius et Sport”, które odbędzie się 8 grudnia o godz. 20:00 w sali nr 1.4 w Collegium Iuridicum II przy Lipowej.

Spotkanie ma charakter otwarty – zapraszamy każdego zainteresowanego historią sportu i varsavianistyką.

https://www.facebook.com/events/1057003714322740/

Gościem będzie dr Robert Gawkowski, historyk sportu.

W 1945 r. Polska znalazła się w nowej rzeczywistości politycznej. Po zakończeniu II wojny światowej nowe władze zaczęły wprowadzać głębokie zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego. Rewolucja dotknęła również polski sport. Stał nie tylko widowiskiem, ale także instrumentem propagandowym.

Wykład historyka sportu dr Roberta Gawkowskiego odpowie nam na pytanie, w jaki sposób komuniści przejmowali władzę w klubach i związkach. Wyjaśniona zostanie etymologia stosowanych nawet dziś nazw klubów, takich jak Gwardia, Kolejarz, CWKS, Górnik.

Dowiemy się, jakie kluby sportowe stawały się forpocztą nowego systemu, w jakich klubach rósł opór wobec powojennej rzeczywistości i jakie osoby zaczynały kierować polskim sportem. Losy Gwardii, Polonii, Legii czy Skry i Sarmaty, przedstawione zostaną z nieznanej strony, zakulisowych posunięć, nie wiele mających wspólnego ze sportem. Prelekcję zilustruje prezentacja mało znanych zdjęć i dokumentów z okresu 1945-50.

dr Robert Gawkowski – w minionych latach sprawował m.in. opiekę merytoryczną nad wystawą „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” zrealizowaną przez krakowski oddział Muzeum Historii Polski, był też kuratorem wystawy „Futbol dawnej Warszawy” zamówionej przez Miasto Stołeczne Warszawa, współpracował przy wystawie „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” zorganizowanej przez MHP, a także przy szeregu innych wystaw. W ostatnich dwóch latach pełnił funkcję kuratora projektów „Piłkarze dawnej Warszawy w tyglu wielu kultur”, „Futbol niezwyczajnych dni – sport w okupowanej Warszawie” oraz „Futbol w ruinach miasta” (wystawy i wydarzenia towarzyszące). Jest cenionym historykiem sportu, autorem książek, w których podejmowana jest tematyka ekspozycji warszawskiego sportu (np. „Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39”, „Futbol dawnej Warszawy”). Członek komitetu odpowiedzialnego za organizację obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.