„Futbol w ruinach miasta” – inauguracja wystawy

Otwarcie z fajerwerkami – inauguracja wystawy o warszawskiej piłce nożnej

log3W sobotę 25 lipca na dziedzińcu klubowym Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej, udostępniono wystawę plenerową „Futbol w ruinach miasta”. KN „Ius et Sport” objęło patronat nad wystawą i towarzyszącymi wydarzeniami.

Nawałnica z piorunami, która przechodziła tego dnia nad Warszawą, wymusiła na organizatorach przeniesienie uroczystości inauguracyjnej do klubowej kawiarni w budynku „Czarnych Koszul”. To tu odbyło się spotkanie z kuratorem wystawy – dr Robertem Gawkowskim i nestorami  warszawskiego sportu – Zdzisławem Sosnowskim i Henrykiem Misiakiem. Niestety fatalne warunki pogodowe oraz problemy zdrowotne sprawiły, że na Konwiktorską nie dotarł najstarszy żyjący polski piłkarz – 102-letni Eugeniusz Tomasiewicz. W jego imieniu uczestnikom uroczystości przekazano słowa powitania, zapewniono też, że pan Eugeniusz pojawi się na jednym ze spotkań promocyjnych wystawy.

Ekspozycja „Futbol w ruinach miasta” na osiemnastu tablicach ukazuje losy warszawskiego futbolu w latach 1945-1949. Fragmenty dokumentów i wspomnień przedstawiają jak spontaniczna odbudowa przedwojennych instytucji sportu zastąpiona została z czasem przez zideologizowaną organizację kultury fizycznej na wzór radziecki. Opowieść wzbogacają rzadkie zdjęcia zniszczonej Warszawy pochodzące z kolekcji prywatnych i ze zbiorów jednostek takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Ekspozycja przy ulicy Konwiktorskiej 6 potrwa do pierwszych dni października, potem pokazywana będzie przez partnerów przedsięwzięcia. Zostanie też udostępniony specjalny serwis internetowy poświęcony zagadnieniu powojennej odbudowy warszawskiego sportu.

Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci i Ośrodek Kibice Razem z funduszy Muzeum Historii Polski przyznanych w konkursie „Patriotyzm Jutra”.