Sport w mediach

13 listopada na spotkaniu naszego koła mieliśmy przyjemność gościć mecenasa Karola Laskowskiego, który przybliżył nam problematykę zapewnienia dostępu do ważnych wydarzeń sportowych w otwartych programach telewizyjnych. Kwestie te związane są z kazusem siatkarskich Mistrzostw Świata, które Polsat wyemitował w płatnych kanałach.

Zdjęcie 13.11.2014

Mecenas Laskowski w swoim wystąpieniu rozpoczął od zarysowania historii (dlaczego wprowadzono regulacje medialne na poziomie międzynarodowym), następnie przybliżył uczestnikom, jak wygląda to z perspektywy prawa unijnego, by później przejść do naszych krajowych uregulowań.

Interesująca jest różnorodność wydarzeń, jakie państwa (obywatele) uważają za ważne, a tym samym – które powinny być pokazywane w ogólnodostępnej telewizji. Nie są to tylko eventy sportowe – w Austrii takim wydarzeniem jest na przykład noworoczny koncert Orkiestry Filharmonii Wiedeńskiej, we Włoszech – festiwal muzyki włoskiej w San Remo, a w Belgii – finał konkursu muzycznego Królowej Elżbiety. Fakt faktem, że jednak sport na tych listach przeważa.

Nasz gość wskazał też na wątpliwość pod względem zgodności z prawem uregulowania art. 20b u. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, która to delegacja ustawowa upoważnia KRRiT do fakultatywnego określenia innych ważnych wydarzeń, niż wymienione w ustępie drugim tego artykułu
Poruszył również problem niejednoznacznej procedury (kiedy właściciel praw może zaproponować udzielenie licencji podmiotom innym niż nadawca ogólnokrajowy i ogólnodostępny), ograniczenie swobody kontraktowania oraz trudności z ustaleniem listy ważnych wydarzeń (ochrona praw nabytych, vacatio legis, przepisy przejściowe).

Należy podkreślić, że spotkanie z mecenasem zgromadziło liczną widownię. Na pewno się nie zawiedli, wystąpienie było profesjonalne i interesujące, za co jeszcze raz panu Laskowskiemu serdecznie dziękujemy.

 

Zdjęcie 13.11.2014-4Zdjęcie 13.11.2014-3Zdjęcie 13.11.2014-2